Oled oma äri suurim takistus, aga ei taha enam?
Kas on võimalik võtta keegi otse koolipingist, kellel puuduvad igasugused kogemused ja teadmised, ja panna ta sinu ettevõttes mingeid ülesandeid täitma nii, et ta saab perfektselt hakkama? On! Aga miks seda siis ei tehta ja mida selleks vaja on?
Statistika näitab, et suur osa ettevõtjatest tegutseb üksi. Nad on müüjad, turundajad, tootjad, pakendajad, raamatupidajad, audiitorid…
Selline mudel on küll paindlik ja esialgu kuluefektiivne, kuid pikas perspektiivis pole see jätkusuutlik.
Mõtle korraks, kui oled ettevõtja, kas lõid oma ettevõtte selleks, et endale lihtsalt üks (hullema ülemusega) töökoht luua või selleks, et vabadust tekitada?
Kui palju sinu väärtuslikku aega ja energiat kulub sul iga päev ülesannetele, mis ei ole otseselt väärtust loovad või mis sind sugugi ei inspireeri ega motiveeri?
Aga mis veel olulisem…
Igaüks meist on tugev teatud valdkondades ja nõrgem teistes. Midagi hakkab paratamatult kannatama, sest sa ei saa kõiges tugev olla.
Mis mõtteid ja tundeid tekitab sinus idee osa oma praegustest igapäevategevustest ära delegeerida?
Oled seni üksi olnud – kuidas teisi pardale tõmmata?
Sellises olukorras, kus endal on käed-jalad tööd täis, võib olla raske näha võimalust delegeerida. Muidugi, kust võtad sa selle aja, et kedagi teist välja õpetada!?
Siin on vaja kardinaalselt mõtteviisi muutust: kui sa kas või mõne ühe energiat ja aega rööviva asja enda laualt igaveseks ära saad, kui suurt kergendust see tooks?
Alusta sellest, et paned kirja kõik, millega sa oma ettevõttes tegeled. Kas oled kindel, et kõik need ülesanded on tegelikult vajalikud? Kui sul on nimekiri ees, vaata, millised tegevused võiksid ka teised ära teha. Millised ülesanded võtavad sinult kõige rohkem aega, aga toovad kõige vähem väärtust?
Kas oled mõelnud, milliseid ülesandeid sa ise tegelikult EI tahaks teha?
Näiteks, kas raamatupidamine, sotsiaalmeedia haldamine või klienditoe e-kirjad on need, millele sa tahad oma aega kulutada? Kui mitte, siis miks sa neid ikka ise teed?
Lihtsusta ja loo süsteeme
Kas oled näinud, kuidas frantsiisid töötavad? Muidugi oled! Võta kas või McDonalds.
Neil on nii selged protsessid, et igaüks suudab neid järgides jõuda selleni, mida firmaomanik ette nägi – burgerid, mis maitsevad täpselt samamoodi igas maailmajaos.
Delegeerimise suurimaid vigu on liiga suurte ja keeruliste tükkide ära andmine.
Aga kõike ei pea korraga! Mis oleks see esimene lihtne ülesanne, mida saaksid kellelegi teisele edasi anda? Näiteks e-kirjade haldamine, sotsiaalmeedia postitused või mõni igapäevane rutiinne töö. Mis juhtuks, kui prooviksid?
See ongi delegeerimine. Jagad oma töö järjest väiksemateks osadeks ja suurendad tiimiliikme töökoormust järk-järgult, üks samm korraga. (Ja alles siis kui eelmine lõik on selge.)
Aga ma teen ise paremini…
Kui tundub, et keegi ei saa sinu tööd samamoodi teha, küsi endalt: kas asi on ülesande keerukuses või selles, et sa pole seda lihtsalt lahti kirjutanud? Kui saaksid tööülesande jagada konkreetseteks sammudeks, kas see muudaks kellegi palkamise lihtsamaks?
Alguses võib tunduda, et teise inimese palkamine võtab rohkem aega, kui asjad ise ära teha. Aga kas sa oled mõelnud, kuidas see aja investeerimine pikemas perspektiivis sind aitab? Kui palju rohkem sa jõuaksid, kui sa ei peaks enam nendele pisiasjadele aega kulutama?
Tahad äri, mis toimib ka ilma sinuta?
Ise toimivad ärid ei ole mingi mustkunst. Sa pead lihtsalt otsustama.
Kas sa tahad luua äri, kus teed ise kõike (loe: nagu palgaline töökoht, ainult et hullema juhiga), või midagi, mis toimib ka siis, kui sa ise hetkeks kõrvale astud?
Kui sa ei peaks iga päev kõiki otsuseid tegema, mida teeksid selle vaba ajaga? Kas ehitaksid oma ettevõtet veelgi suuremaks või naudiksid rohkem vabadust?
Kui sa ei taha oma äri kasvatada ja oled rahul praeguse olukorraga, on see täiesti okei.
Aga kui unistad millestki suuremast – ettevõttest, mida saab müüa või mis töötab iseseisvalt –, siis küsi endalt: kuidas saan täna oma teadmised ja oskused süsteemseks muuta? Mis on esimene samm selle saavutamiseks?
Muuseas, on täiesti võimalik, et inimesed, keda palkad, on sinust targemad ja saavad palju paremini hakkama!