Mikro- ja väikeettevõtja elu: vabadus või lõks?
Kui sul on oma mikroettevõte, siis tead juba, et see pole mingi jalutuskäik pargis. Erinevalt palgatööst, kus saab päeva lõpus ukse kinni panna ja rahulikult hinge tõmmata, oled sa ettevõtjana kogu aeg tööl. Kõik otsused, probleemid ja ülesanded maanduvad otse sinu lauale.

Kas sa tunned, et su tööpäev ei lõpe kunagi?

Kui pidev pinge ja töökoormus kasvavad üle pea, siis tekib õigustatud küsimus: kas ma teen ikka õiget asja? Kas ma peaksin jätkama?Või äkki peaks kellegi teise juurde palgatööle minema?

Palgatöö tähendab kindlat sissetulekut, vähem vastutust ja selget tööaega. Samas, me kõik teame, et sellega kaotame võimaluse midagi päris enda oma teha. Kaotame vabaduse luua midagi täiesti enda tingimustel. Siis, kui tahame. Nendega, kellega tahame.  

Ja muidugi, kaotame võimaluse plahvatuslikuks kasvuks! Seda ei koge sa enamikel palgatöödel. …kui sind just üle öö assistendist direktoriks ei edutata.

Aga kuidas siis ettevõtjana edasi, kui nii raske on?

Mõtle korraks. Mis peaks sinu äris muutuma, et sa ei tunneks end kogu aeg läbipõlenuna?

Su ümber on küllaldaselt ettevõtjaid, kes on suutnud sellest läbi tulla. Enamik neist on loonud süsteeme, et oma rolli vähendada. Nad on palganud inimesi, kes nende ehitatud struktuurides töö ära teevad.

See võib tähendada väikest meeskonda (näiteks 5–10 inimest) või juba suuremat ettevõtet, kus omanik saab keskenduda juhtimisele ja ei pea iga pisiasja ise lahendama.

Aga see pole mingi „võtan ühe inimese tööle ja ongi kõik korras“ lahendus – ettevõtjana oled kohustatud vaatama kaugemale kui palgatöötajana. Nii et… Milliseid ülesandeid sa saaksid kellelegi teisele anda, et sa ise saaksid teha ainult seda, mis sulle kõige paremini sobib?

Kas ettevõte töötab sinu heaks või sina ettevõtte heaks?

Statistika ütleb, et Eestis on umbes 150 000 ettevõtet, millest ainult 60% on kasumlikud. See tähendab, et ligi 60 000 firmat lihtsalt pusivad, aga ei teeni tegelikult kasumit.

Ja kui kasumit ei ole, siis pole ka võimalust palgata inimesi või vähendada oma koormust.

Kas sinu toode/teenus, selle pakkumise mudel, hinnastamine ja kohaletoimetamine toetavad kasumit? Või on neisse kohe alguses sisse kirjutatud suur kahjumlikkus?


Õpi Eesti 5. ükssarviku, Pipedrive’i kaasasutajalt, Timo Reinult, ning Sir Richard Bransonilt raha kaasanud Martin Sokk’ilt, kuidas ettevõte enda heaks tööle panna.

Keskendu sellele, mida sa kõige paremini teed – edu on nurga taga!

Ettevõtjatena elame oma elu ise keeruliseks. Me teeme alustuseks kõike – turundust, raamatupidamist, klientidega suhtlemist, tootearendust…

Kui oleme targad ja algusest peale abilised kaasanud, siis on küll üks probleem lahendatud, aga see kogu ettevõtluse keerukust kohe ei vähenda.

Kas oled end leidnud olukorrast, kus teha on nii palju, et isegi 10 inimest aasta ajaga ei suudaks kõike ära teha? 

Ettevõtjatena käib meie peast iga päev tuhandeid ideid läbi. Võiks seda teha, seda peaks parandama… Oi, ja küll see on hea mõte – raudselt tuleb lähiajal ära teha, et mitte rongist maha jääda. 

Tahad leevendust?

Mis on see üks asi, mida sa päriselt hästi oskad? 

Kui sa suudad leida oma ja oma ettevõtte tugevuse ja teha seda kõike 10 korda paremini kui teised, on edu nurga taga ootamas. Selle asemel, et püüda kõigega korraga hakkama saada, võiksid keskenduda ühele asjale ja teha seda nii hästi, et kliendid tahavad just sinuga äri ajada.

ÄRA UNUSTA: ettevõtlus on üks väheseid viise plahvatuslikult rikkust kasvatada

Kuidas inimesed plahvatuslikult rikkaks saavad? Olid investoritena õigel ajal õiges kohas?

Ei.

Plahvatuslik rikkus ei tule 99.9% juhtudest investeerimisest, vaid hoopis… Just – ETTEVÕTLUSEST!

See on see, mis kasvatab sulle kapitali. Ja siis alles tuleb mängu investeerimine, mis aitab selle kapitali ostujõudu säilitada ja heal juhul ka veidi kasvatada. Aga suurte hüpetega siin maailmas kasumid ei tõuse.

Rikkust luuakse ettevõtluses ja säilitatakse investeeringutes.

Paljud ettevõtjad vaatavad investeerimist ka kui riski maandamist. Ettevõtlusrisk on niigi suur. Ja kui selle abil on suudetud midagi genereerida, siis investeerides saab riski hajutada valdkonniti, geograafiliselt ja kuidas iganes veel.

Ettevõtja ja investor olla on üks suurepärane rikkuse valem.

Ettevõtjaks olemine võib tunduda lõksuna, aga see võib olla ka suur võimalus.

Kõik sõltub sellest, kas sa juhid oma äri või juhib su äri sind.



REGISTREERU TASUTA ETTEVÕTJATE VEEBIÜRITUSELE ja näeme juba 26.-27. veebruaril.

VAATA KÕIKE KA VIDEOST:

STARFISH ACADEMY OÜ

info@starfish.academy

+372 600 0662

Uuri lisa:     

VÕTA MEIEGA ÜHENDUST
Kontaktvorm EST

© 2025 Starfish. Kõik õigused kaitstud.